A megnövekedett testsúly okai

A megnövekedett testsúly okai

Mindenki szeretne karcsú és csinos lenni, dinamikus, egészséges, testben és lélekben egyaránt. Sajnos a vágyak és a realitás sokszor nem találkoznak egymással. Fontos a túlsúly okainak megállapítása, hogy tartósan megőrizhessük ideális testsúlyunkat.

A fejlett ipari országokban minden negyedik gyermek túlsúlyos. A túlsúly és az elhízás szinte már járványszerű elterjedése miatt népbetegségnek számít. A németek 60%-a túlsúlyos, hasonló a helyzet nálunk is. Magyarországon a túlsúlyos emberek aránya 30% fölé tehető, míg a kifejezetten kövérek aránya 20% körüli. A következmény: cukorbetegség, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri megbetegedések, utóbbiak az első helyen állnak a halálozási okok között.

 

Mik lehetnek a túlsúly okai?

  • Az öröklődés-genetikai tényezők. Ha az egyik szülő kövér, akkor gyermekeik 41%-a, ha mindkét szülő kövér, akkor gyermekeik 78 %-a kövérré válik.
  • Kövérséget okozhat a szervezetben lévő zsírsejtek túl nagy száma vagy azoknak átlag feletti mérete, a zsírral való telítettség lehetősége. Az éhezés vagy a diéta ugyan csökkenti a zsírsejtek méretét, de a számát nem.
  • A korai életszakaszban való táplálékfelvétel. Kutatások bizonyítják, hogy ha csecsemőkorban nagy mennyiségű a kalória-felvétel, akkor nagy valószínűséggel a zsírsejtek száma és mérete is növekedni fog.
  • Pszichikai okok: pl. kudarcok, stressz, veszteségek, konfliktusok, szerelmi csalódások átélésekor az emberek hízni kezdenek. Az evés örömöt tud okozni, és nemcsak az éhségérzetet csökkentjük általa.

A túlsúlyos ember szervezete túlzottan nagy mennyiségű zsírt tartalmaz. A szervezet működéséhez energiára van szükség. Ezt az elfogyasztott táplálék biztosítja. Ha az elfogyasztott energia el is használódik, a testtömeg nem változik. Az egészséges testtömeget a bevitt és az elhasznált energia közötti egyensúly biztosítja.

Ha több energia kerül a szervezetbe, mint amennyire szükség van, akkor a felesleg zsír formájában raktározódik, a testtömeg nő, hízás következik be. Ha az energia-bevitel nem fedezi a szükségletet, akkor a szervezet a hiányt belső tartalékaiból, raktáraiból pótolja, vagyis lefogy. A kövérség nem elsősorban esztétikai probléma. Sokkal fontosabb, hogy a testsúlyfelesleg számos betegség kialakulására hajlamosít. Ilyen a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és egyes daganatos betegségek.

Magyarországon a felnőtt lakosságban a túlsúlyosak aránya az elmúlt négy évben 5 %-kal nőtt, jelenleg 43%. Az elhízottak aránya 19 %.

Mennyi energiára van szükségünk?

A szervezet energiaigényét az életfunkciók fenntartásához szükséges energia mennyisége, valamint a végzett tevékenységek energiaigénye határozza meg. Ülő foglalkozás mellett nők estében átlagosan 1800, a férfiak estében 2200 kcal körül van.

Mi okoz elhízást?

  1. Ülő életmód: szoros az összefüggés a fizikai aktivitás hiánya és a kövérség között.
  2.  Étrend: a magas energia- és zsírtartalmú étkezés a kövérség fontos tényezője.

A testsúlyfelesleg szorosan összefügg az energiagazdag táplálkozással és a testmozgás hiányával.

Nem csak az életmód okozhat elhízást

Bár egyszerű lenne azt mondani, hogy a túlsúly egyértelmű oka az, hogy több kalóriát fogyasztasz el, mint amennyit elégetsz, és elég hosszú időn keresztül ahhoz, hogy a testzsír felhalmozódjon, a helyzet ennél jóval összetettebb. Számos más tényező is közrejátszhat a makacs kilók megjelenésében, melyek közül néhányat nem is magadnak köszönhetsz. Íme, a túlsúly kialakulásának legfőbb okai.

Életmódbeli tényezők

Az esetek mintegy felében az életmódnak köszönhető a többletsúly megjelenése, ami azonban nemcsak a magas kalóriatartalmú ételek vagy nagyobb adagok fogyasztását foglalja magában, de a több ülőmunka, a munkát megkönnyítő berendezések megnövekedett használata is mind gyarapítja a kilókat. Szerencsére azonban ez az az eset, amikor a legkönnyebb orvosolni a problémát. Ha hetente legalább három alkalommal sportolsz, emellett átállsz az egészséges étkezés szabályaira – sovány húsok, zsírszegény tejtermékek, sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű kenyér, sok folyadék és semmi mesterséges, túlfinomított táplálék – gyorsan látványos változást tapasztalhatsz.

Örökletes tényezők

 A tapasztalatok azt sugallják, hogy egyes családokban öröklődik a kövérség, de a gének szerepe tisztázatlan. A tudósok úgy vélik, hogy az elhízás inkább a gének és a környezet bonyolult kölcsönhatásának eredménye. Ez azt jelenti, hogy lehetséges, hogy van valamiféle genetikai hajlamod az elhízásra, de ez nem végzetszerű. Végső soron a súlyodat az határozza meg, hogyan hatnak rád a fizikai és szociális tényezők, viszont tény, hogyha családodban jellemző a túlsúly, és te is már egész kicsi korod óta küzdesz vele, jóval nehezebb dolgod van, mint az átlagnak, így még fontosabb, hogy odafigyelj az edzésre és az egészséges táplálkozásra.

Pszichológiai tényezők

Az emberek néha azért esznek túl sokat, hogy így birkózzanak meg különféle érzelmekkel, például az unalommal, a szomorúsággal vagy a frusztrációval. Egyeseknél egy pszichés betegség, az úgynevezett éjszakai evés szindróma vezethet elhízáshoz, de a túlevés is táplálkozási zavart jelent, melynek szintén lelki háttere van. Ha bizonyos érzelmi szituációkban eszel, találj ki magadnak egyfajta egészséges pótcselekvést, ilyenkor nassolj gyümölcsöt, vagy egyél mentolos cukrot. Ha azonban úgy érzed, problémád ennél komolyabb, érdemes szakember, életvezetési tanácsadó vagy pszichológus segítségét kérned.

Életkor

Ahogy idősödsz, csökken az izom mennyisége a testben, és lassul az anyagcsere. Ráadásul az emberek általában egyre kevésbé aktívak, ahogy öregszenek. Mindkét ok hozzájárul ahhoz, hogy kevesebb kalória égjen el. Jellemzően az anyagcsere lelassulását már 25 éves kor után megérzi egy nő, így, ha korábban nem tetted, és nélküle is sikerült megőrizned karcsú alakodat, ezután muszáj lesz egészségesebben élned, odafigyelned, mit eszel, illetve bevezetned életedbe a rendszeres testmozgást.

Terhesség
Egyértelmű, hogy a babavárás plusz kilókat jelent, azonban ez nem jelenti azt, hogy gyermeked születése mindörökre elválasszon a karcsú és egészséges alaktól. Egyes nők az ajánlottnál többet hízhatnak a terhesség alatt, és ez néha meg is marad utána, köszönhetően részben annak is, hogy sokan még mindig bíznak a kettő helyett kétszer annyit eszem kezdetű bölcsességben, mely azonban inkább csak egyfajta alibit jelent, és nem szolgálja a baba egészségét. Sőt, a káros ételmennyiséggel, illetve azzal, hogy te magad elhízol, számos betegség kialakulását kockáztatod esetében is. Fontos tehát, hogy terhességed alatt és utána is egészségesen táplálkozz, mindkettőtök érdekében.

Leszokás a dohányzásról

Sok dohányos felszed valamennyi túlsúlyt, ha abbahagyja a dohányzást. Mindez részben annak köszönhető, hogy a cigarettában található méreganyagok étvágycsökkentő hatással bírnak, emellett, ha felhagysz vele, fokozódik szag- és ízérzékelésed, velük együtt pedig étvágyad is.

Mindemellett a dohányzás orális élvezet, csak úgy, mint az evés, így könnyen beleeshetsz abba a csapdába, hogy utóbbival helyettesítsd. Ha azonban erős vagy, az ismerős mozdulatok utáni késztetés is megszűnik idővel – addig is, a hizlaló ételek helyett egyél zöldséget, gyümölcsöt. A dohányzásról való leszokás előnyei mindemellett felülmúlják a túlsúlyból eredő egészségi kockázatokat.

Gyógyszerek és betegségek

A kortikoszteroidok, a triciklikus antidepresszánsok, az antikonvulzív szerek, az inzulin és a hormonok okozhatnak súlygyarapodást. Időnként ki lehet mással váltani ezeket a gyógyszereket. Csak ritkán fordul elő, hogy az elhízást hormonális betegségre lehet visszavezetni, például pajzsmirigy-alulműködésre vagy Cushing-kórra. Mindemellett az orvosi kezelés gyakran akadályozza az aktív életmódot, amitől a súlygyarapodás valószínűsége növekszik. Minden hasonló esetben fontos, hogy orvosoddal konzultálj, amennyiben zavaróvá válik.

Vissza a Problémára